11 listopada 2023

„Jeszcze Polska nie zginęła

Kiedy my żyjemy”.

Józef Wybicki

11 listopada 2023 r. Dzień radości i dumy…

W tym dniu świętowaliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
W 1918 roku, po 123 latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo.

Gminne obchody rozpoczęły się na Placu 9 Września, gdzie zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych, delegacje organizacji, stowarzyszeń, służb mundurowych, uczniowie Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu w asyście pocztów sztandarowych oraz mieszkańcy gminy. Pod pomnikiem upamiętniającym poległych za wolność Ojczyzny złożona kwiaty, zapalono znicze.

Uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Św. Anny w Wohyniu odprawił proboszcz ks. Henryk Kalitka.

Wójt Gminy Wohyń, p. Tomasz Jurkiewicz w przemówieniu do mieszkańców i gości zgromadzonych w Kościele zwrócił uwagę na to, iż tegoroczna rocznica jest kolejną z wielu, jednak pozostaje inna. Podkreślił, że możemy cieszyć się wolnością, która w szczególności dla naszego narodu, nie zawsze była rzeczą tak oczywistą. Nawiązał do idei ojców niepodległości, z przesłaniem miłości do Ojczyzny i wdzięczności za wolność.

Na koniec uroczyste obchody uświetnił koncert pt. „Wróć Jasieńku z tej wojenki” pięknych i wzruszających  pieśni o Polsce, ojczyźnie, patriotyzmie, w wykonaniu pieśniarki Urszuli Makosz i śpiewającego aktora Karola Śmiałka, z towarzyszeniem pianisty i kompozytora, Pawła Pierzchały.

Tego dnia pojęcia: ojczyzna, patriotyzm, niepodległość stają się jeszcze bliższe.

To była piękna lekcja historii.

Warto ją znać i pamiętać jak piękna i niesamowita jest nasza ojczyzna.