11 listopada – Święto Niepodległości
14 listopada 2022

„ Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem- staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium”- Józef Piłsudski
11 listopada jest dla Polaków niezwykle ważną datą.  To wyjątkowa okazja, by oddać hołd naszym przodkom, dla którzy za wolną i niepodległą Ojczyznę byli gotowi oddać zdrowie i życie.

W naszej gminie ten dzień był celebrowany w sposób niezwykle uroczysty.

Tegoroczne obchody rozpoczęto od uroczystego podniesienia na maszt flagi Rzeczpospolitej Polskiej, przed Urzędem Gminy w Wohyniu, który został sfinansowany w ramach projektu jednoczącym nas „Pod biało-czerwoną” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Następnie delegacje złożyły wieńce oraz zapaliły znicze pod pomnikiem upamiętniającym poległych w walkach z niemieckim najeźdźcą. Następna część uroczystości odbyła się w Kościele, gdzie wspólnie z młodzieżą szkolną z Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich odśpiewaliśmy hymn narodowy. Uroczystą Mszę Świętą w intencji Narodu Polskiego odprawił proboszcz parafii w Wohyniu ks. Henryk Kalitka oraz ks. Jakub Kozak. Wójt Gminy Tomasz Jurkiewicz skierował słowa podziękowania do zebranych, przytoczył ojców Niepodległej, dzięki którym Polacy mogą cieszyć się wolnością. J. Piłsudski, R. Dmowski, I.J. Paderewski, W. Witos, I. Daszyński, W. Witos, W. Korfanty to tylko niektórzy mężowie stanu, którzy mimo, że wywodzili się z różnych środowisk politycznych, wspólnym celem było odbudowanie państwa przez Polaków.

Niezapomniany, wzruszający program artystyczny pt. „Póki Polska żyje w nas” zapewniła Jaga Wrońska.

,, Raduje się serce…’’-  to niepowtarzalny, oddający oryginalny charakter pieśni, przygotowany z najwyższym znawstwem historycznych realiów i pietyzmem materiał. Niesamowita charyzma i głos artystki sprawiła, że piosenki pozostają na długo w sercach słuchaczy.

Była to piękna lekcja historii.

Dziękujemy, że w tym ważnym dniu dla Polaków byliśmy razem.