60 – lecie Koła Gospodyń Wiejski w Ostrówkach
24 października 2019

19 października 2019 r. obchodziliśmy 60 – lecie istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrówkach.Uroczystości zostały rozpoczęte Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Ostrówkach. Następnie wszyscy zaproszeni udali się na dalsze świętowanie do Domu Ludowego. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ostrówkach wystawili przedstawienie pt.: Stworzenie kobiety” . Obecni na uroczystości zapoznali się z historią Koła i jego dokonaniami. Prezentację uświetnił pokaz strojów, jakie obowiązywały przez lata działalności Koła aż po czasy współczesne. Wójt Gminy Wohyń Tomasz Jurkiewicz złożył Paniom serdeczne życzenia, wspominając jednocześnie, ile istotnych wydarzeń w kraju i na świecie miało miejsce w czasie zawiązywania się KGW. Miłym akcentem uroczystości było wręczenie upominków dla byłych członkiń. Zaprzyjaźnione Koło Gospodyń Wiejskich z Wohynia przedstawiło dwa skecze dla swoich koleżanek z Ostrówek.Oczywiście, jak na uroczystość urodzinową przystało, nie zabrakło  urodzinowego tortu ze świeczkami.

Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrówkach zostało założone jesienią 1959 roku przez Józefę Bazykę . W tym czasie liczyło 68 członkiń. W latach 1966-1972 dzięki determinacji pierwszych członkiń i wsparciu wszystkich mieszkańców Ostrówek został wybudowany Dom Ludowy. 21 maja 1972 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Domu Ludowego , który stał się miejscem spotkań mieszkańców.Przez 60 Lat przewodniczącymi koła były kolejno: Józefa Bazyka, Wiesława Mikiciuk, Eugenia Grzeszuk, Lucyna Bołba, Franciszka Trochonowicz, Janina Muszyńska, Alina Marczuk, Anna Kaliszuk,Weronika Bek, Dorota Kłoczko, Elżbieta Ciok, Katarzyna Ładna i Agnieszka Bojaczuk, a obecnie funkcję tę pełni  Mirosława Stankiewicz.Te mądre i zaradne kobiety na przestrzeni wielu kolejnych lat dbały o Dom Ludowy i jego najbliższe otoczenie.Dom Ludowy był sukcesywnie  doposażany  w różne sprzęty, zaczynając od pralki „Frani” i szatkownicy do kapusty po zastawę stołową , krzesła i wiele innych. Zakupione przedmioty służą zarówno członkiniom, jak i całej społeczności lokalnej.Koło przystępowało do różnych konkursów, np. Konkurs  na „Najpiękniejszy Ogród i Ogródek ” , ” Konkurs Ekologiczny „.Członkinie Koła zajęły 1 miejsce w plebiscycie ” Słowa Podlasia” i zyskały tytuł „Super Gospodynie  Roku 2017 Powiatu Radzyńskiego”.Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrówkach działa bardzo  prężnie. Jesienią br. zostało zewidencjonowane  w Krajowym Rejestrze Kół i Gospodyń Wiejskich.KGW organizuje różne imprezy okolicznościowe. Chętnie współpracuje z Urzędem Gminy Wohyń, Parafią  pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrówkach, Szkołą Podstawową w Ostrówkach i Starostwem Powiatowym w  Radzyniu Podlaskim.Obecnie Koło liczy 16 działających Członkiń : Mirosława Stankiewicz – Przewodnicząca, Jolanta Przychodzka – Zastępca Przewodniczącej, Dorota Kokoszkiewicz – Sekretarz, Żaneta Szaron – Skarbnik, Izabela Papińska-Ciok, Elwira Korneszczuk, Agnieszka Bojaczuk, Edyta Szumska, Renata Korolczuk, Renata Pawłowska, Agnieszka HukalukAnna Gaja, Roksana Mikiciuk, Teresa Multan,  Jolanta Trochonowicz i Marta Gawrońska.Wszystkie Panie zawsze mają głowy pełne pomysłów, są zawsze otwarte i chętne do współpracy.
Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrówkach została opowiedziana wierszem autorstwa Pani Agnieszki Bojaczuk (w załączeniu).Społeczność lokalna i władze Gminy Wohyń wyrażają uznanie dla ich działalności i życzą wielu kolejnych sukcesów.