DEBATA: „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać”
Przemówienia zastępcy komendanta
9 czerwca 2024

6 czerwca 2024 roku, w Gminnym Centrum Kultury w Wohyniu odbyła się debata społeczna
pn. „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać”.

Organizatorem spotkania była Komenda Powiatowa Policji w Radzyniu Podlaskim oraz Wójt Gminy Wohyń. Debata dotyczyła bezpieczeństwa osób starszych we współczesnym świecie.

Coraz częściej spotykamy się z przestępstwami, w których poszkodowanymi są osoby w podeszłym wieku. Związana z tym wiekiem bezradność i samotność powoduje, że ludzie starsi są łatwym celem dla grup przestępczych i oszustów. Przestępcy działają w sposób coraz bardziej zuchwały, brutalny
i bez żadnych skrupułów.

Funkcjonariusze KPP w Radzyniu Podlaskim przedstawili najbardziej powszechne zagrożenia, na jakie jesteśmy narażani: oszustwa na wnuczka, na pracownika banku i na policjanta. Omówili cechy oszustów, techniki manipulacji i narzędzia wpływu. Udzielili cennych rad, które mogą pomóc uniknąć oszustwa.

Najczęstsze sposoby, jakimi posługują się oszuści to m.in.:

• vishing (wyłudzanie danych z wykorzystaniem połączeń głosowych, podszywanie się pod pracowników banków, urzędów lub przedstawicieli handlowych, wyłudzanie kodów BLIK),
  •  phising (wyłudzanie osobistych, istotnych danych jak login, hasło, numer kart bankowych, podszywanie się pod instytucje dobrze znane ofiarom – bank, urząd, dostawca usług)
  • smishing (kradzież z wykorzystaniem spreparowanych widomości SMS, podszywanie się pod instytucje poprzez edycję pola „nadawca”).

Całość debaty została zwieńczona dyskusją z uczestnikami na tematy poruszone przez prelegentów oraz zgłoszone problemy dotykające seniorów.

Apel: Bądźmy czujni i ostrożni!