Gmina Wohyń

Nagłówek

Dożynki 2021
15 września 2021

W niedzielę, 12 września, odbyły się Dożynki – Gminno- Parafialne w Gminie Wohyń. Uroczystości rozpoczęto Mszą Św., celebrowaną przez ks. Józefa Chwalisza – Proboszcza Parafii w Suchowoli z udziałem ks. Henryka Kalitki – Proboszcza Parafii w Wohyniu. Kazanie wygłosił Ks. Andrzej Danieluk – Proboszcz Parafii w Ostrówkach.

Po nabożeństwie, w barwnym korowodzie, przy akompaniamencie muzyki ludowej , przy słowach pieśni „Plon niesiemy plon…” w wykonaniu zespołu „ Wohyniacy”, w asyście uczennic ze Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu, uczestnicy uroczystości przeszli na Plac 9 Września 1939 r. , gdzie odbyła się część obrzędowo – artystyczna dożynek.

Wójt Gminy Tomasz Jurkiewicz przywitał wszystkich mieszkańców, rolników i gości i jednocześnie złożył podziękowanie rolnikom za codzienny trud i ciężką pracę na roli. Przypomniał, iż to ważne święto przypomina, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy naszych rolników codziennie na polskie stoły w naszych domach trafia chleb.

W dalszej części Starostowie Dożynek – Małgorzata Sidorczuk z Wólki Zdunkówki i Sławomir Ładniak z Wohynia przekazali chleb dożynkowy na ręce Gospodarza Dożynek Wójta Gminy Wohyń–Tomasza Jurkiewicza oraz Przewodniczącego Rady Gminy – Krzysztofa Barszczewskiego. Zgodnie z obyczajem, podzielono chleb i rozdano między wszystkich zgromadzonych. Współgospodarzami tegorocznych Dożynek było sołectwo Wólka Zdunkówka. Część obrzędową zakończyły prezentacje koszy dożynkowych, przygotowane przez: miejscowość Kopina, Firmę Indos z Bezwoli, Sołectwa: Bezwola, Bojanówka, Wohyń, Ostrówki, Ossowa, Suchowola, Suchowola  Kolonia, Świerże, Wólka Zdunkówka, Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Wohyniu.

Rolnikom za ich ciężką pracę, z życzeniami zdrowia dziękowali:

– Barbara Barszczewska – radna Sejmiku Województwa Lubelskiego,  

– Robert Gmitruczuk – Wicewojewoda Lubelski,

– Michał Zając – Wicestarosta Radzyński

-Jerzy Rębek – Burmistrz Miasta Radzyń

Po części oficjalnej, na mieszkańców gminy oraz gości czekało wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Zapewniono prawdziwą ucztę artystyczną. Było tradycyjnie, folkowo i nowocześnie. A to wszystko dzięki artystom, którzy tego dnia dali nam naprawdę dużą dawkę rozrywki.

Część artystyczną otworzyła grupa baletowa, pod okiem Agaty Żółtowskiej. Następnie ponownie na scenie zaprezentował się, niezawodny jak zawsze, lokalny zespół „Wohyniacy”. Swoje umiejętności na gitarze zaprezentował nawy „nabytek”  GCK, Michał Łobacz. W magiczny świat tańca zabrali nas uczniowie Szkoły  Tańca i Gimnastyki Diament z Radzynia Podlaskiego prowadzonej przez Państwa Łobaczów.

Następnie na scenę wyszli zespół Pieśni i Tańca „ Podlasiacy” z Białej Podlaskiej, których przygotowała Magdalena Osmulska. Zespół zaprezentował  polskie tańce narodowe, regionalne. Zespołowi towarzyszyła Kapela Ludowa „Podlasiacy”, pod kierownictwem Andrzeja Karasia. 

Wyniki konkursu plastycznego „ Najpiękniejsze, najbliższe memu sercu miejsce w gminie” ogłosiła
p. Anna Tchorzewska. Nagrodzonym: Antonie Krawiec z rodzicami oraz Renacie , Weronice i Szymonowi Rycerskim serdecznie  gratulujemy!

Przygotowanymi piosenkami rozgrzały publiczność reprezentantki szkolnego chóru „Iskra” oraz członkowie szkolnego zespołu „Raczki”  prowadzonego przez Elżbietę Tarasiuk. W solowym występie swoich wokalnych umiejętności dała Justynka Goluch.

Na wohyńskiej scenie zadebiutowała Kapela „ Strupki”, zapewniając  prawdziwą ucztę folkowej muzyki. Młodzi artyści z okolic Łącka z pewnością zyskali w naszej gminie nowych fanów. 

Koncerty Zespołów:  „Luz Band” oraz „Picasssoband”,  porwały  publiczność do tańca.

Na zakończenie  na placu zrobiło się naprawdę gorąco, a to dzięki grupie NAN-TARA, która zaprezentowała pokaz ognia i światła. W trakcie pokazu logo show każdy z mieszkańców mógł dostrzec świetlne napisy z nazwami swoich miejscowości oraz herb Gminy Wohyń.

Jak co roku można było skosztować pysznych słodkości i potraw przygotowanych przez Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich.

Podczas Dożynek uczestnicy mogli wywiązać się z obowiązku spisowego w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w specjalnie utworzonym punkcie spisowym.

Dużym „wzięciem” cieszyła się stworzona na tę okoliczność dożynkowa ścianka fotograficzna, gdzie na miejscu z aparatem czekała Sandra Dąbrowska.

Niewątpliwą atrakcją były Zakręcone rowery oraz Refleksomierz. Uczestnicy na specjalnym torze przeszkód testowali 8 nietypowych rowerów. Oczywiście, nie zabrakło dmuchanych zamków.

Szczególne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów oraz wszystkich, którzy włączyli się w przygotowania naszych gminnego święta.

Sponsorzy naszej uroczystości: Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, Zakład Komunalny „PRYZMAT” w Wohyniu, Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu, Podlaskie Gorzelnie SURWIN  Skład Opału BRATKOL z Radzynia Podlaskiego, Zbigniew Nakonieczny – Ośrodek dla Cudzoziemców w Bezwoli, Firma TAP-BUD Tarkowski Andrzej, Tarkowski Piotr z Radzynia Podlaskiego (MRÓWKA), Masarnia-Ubojnia ZEMAT w Wohyniu, Witold Buch – Zakład Kamieniarski  w Wohyniu, Pizzernia PRESTO z Wohynia, Firma WELMAX PAPER z Bezwoli, Aqua School z Planty, Firma INDOS z Bezwoli, F.H.U.IKA Karolina Malicka (LEWIATAN).

Mamy nadzieję, że tegoroczne dożynki zapadną wszystkim na długo w pamięci.

Do zobaczenia za rok!

Partnerzy

Szlaki turystyczne: atrakcje, rozrywka, trening
Nieodpłatna pomoc prawna
Radzyńska Kraina Serdeczności
Komunikaty Zarządzania Kryzysowego
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Epuap
Mapa

Kontakt

Logo gminy Wohyń

Gmina Wohyń

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Wohyń

Kontakt

Adres: Radzyńska 4, 21-310, Wohyń
Telefon: 83 353 00 03
E-mail: wohyn@gminawohyn.pl
NIP: 538-18-49-745
REGON: 000550953

Godziny pracy

Poniedziałek : 8:00 - 16:00
Wtorek : 7:30 - 15:30
Środa : 7:30 - 15:30
Czwartek : 7:30 - 15:30
Piątek : 7:30 - 15:30