Gmina Wohyń

Nagłówek

DOŻYNKI GMINNO-POWIATOWE 2023
wieniec dożynkowy
30 sierpnia 2023

     Dożynki są nieodłączną częścią obyczajów polskiej wsi o wieloletniej tradycji. Są świętem chleba, ziarna, wszystkich płodów ziemi, ale mają również przypominać nam wszystkim, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Są organizowane w czasie, gdy zboża zostały już zebrane, a prace polowe powoli dobiegają końca.

W tym roku Powiatowe Święto plonów zorganizowane było wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim i Gminę Wohyń.

     W niedzielę 27 sierpnia gościliśmy, uczestników Powiatowo – Gminnych Dożynek Wohyń 2023. Obchody Święta Plonów rozpoczęły się o godzinie 11.00 uroczystą Mszą Świętą celebrowaną przez ks. prałata Krzysztofa Pawelca i ks. Henryka Kalitkę. Po nabożeństwie kolorowy korowód delegacji dożynkowych oraz zaproszonych gości przeszedł ulicami Wohynia na stadion sportowy przy Zespole Szkół w Wohyniu, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Delegacje gmin powiatu radzyńskiego ubrane w przepiękne, kolorowe stroje ludowe niosły wieńce uplecione z kłosów zbóż z tegorocznych zbiorów. Na czele korowodu szedł Zespół „Wohyniacy” śpiewając tradycyjne pieśni dożynkowe.

     Część oficjalna uroczystości dożynkowych rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego, a nad jej sprawnym przebiegiem czuwali prowadzący: Angelika Staros i Łukasz Korszniewicz.

    Na początku gospodarze uroczystości dożynkowych, Starosta Radzyński i Wójt Gminy Wohyń powitali przybyłych gości w osobach Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Pana Marcina Romanowski, Wicewojewody Lubelskiego Pana Roberta Gmitruczuka, Posła na Sejm Pana Marcina Duszka, Rektora Bialskiej Akademii Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II Pana prof. dr hab. Jerzego Nitychoruka, Burmistrza miasta Radzyń Podlaski Pana Jerzego Rębka, Członków Zarządu Powiatu Radzyńskiego, wójtów gmin, samorządowców, mieszkańców, a przede wszystkim delegacje ze wszystkich gmin powiatu radzyńskiego.

     Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział  w ceremoniale dzielenia chleba.

Starostami tegorocznych dożynek byli: Agata Kowalska z Wólki Zdunkówki i Wiesław Bojaczuk z Ostrówek, oboje rolnicy z terenu gminy Wohyń. Przekazali oni na ręce Starosty Radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego i Wójta Gminy Wohyń Tomasza Jurkiewicza bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów oraz dzban miodu. Obaj włodarze  przy pomocy starostów dożynek dokonali aktu dzielenia chleba, którego kawałki członkowie Szkolnego Koła „Caritas” z Wohynia rozczęstowali wśród uczestników uroczystości. W trakcie ceremoniału pieśni dożynkowe wykonywał chór parafialny z Wohynia.

Chleb został podarowany przez panią Różę Bogdańską, mieszkankę Suchowoli, natomiast miód podarowało Gminne Koło Pszczelarzy w Wohyniu.

      W swoich wystąpieniach zarówno Starosta Radzyński jak i Wójt Gminy Wohyń podkreślili, jak ważna i ciężka jest praca rolnika. Podziękowali im za trud jaki wkładają aby na naszych stołach nie zabrakło powszedniego chleba.

Głos zabrali również zaproszeni goście.

Po wystąpieniach zostały zaprezentowane i obśpiewane wieńce dożynkowe ze wszystkich gmin powiatu. Jako pierwszy prezentował się gospodarz Święta plonów Gmina Wohyń następnie swoje wieńce zaprezentowały gminy Borki, Czemierniki, Kąkolewnica, Komarówka Podlaska, Radzyń Podlaski i Ulan Majorat. Wszystkie wieńce uwite zostały tradycyjnym sposobem z kłosów zbóż ozdobione kwiatami i ziołami. Na zakończenie części oficjalnej organizatorzy podziękowali przybyłym gościom, delegacjom dożynkowym, służbom mundurowym, kołom gospodyń wiejskich oraz wszystkim zaangażowanym w organizację dożynek. Szczególne podziękowania skierowano do wszystkich tych, którzy wspomogli finansowo oraz rzeczowo organizację święta plonów.

      Tradycyjnie na tego typu uroczystości nie mogło zabraknąć stoisk przygotowanych przez gminy, koła gospodyń wiejskich i sołectwa. Warto też było odwiedzić stoiska Gminnego Koła Pszczelarzy w Wohyniu, Pasieki „Gonia”, Koła Łowieckiego, małej gastronomii, i wielu, wielu innych. Na każdym stoisku czekały na uczestników różnorodne specjały: gorące zupy, bigos, leczo, dania mięsne i warzywne, pieczony udziec świński a nawet całe prosię. Spragnieni mogli ugasić swoje pragnienie zimnymi napojami i sokami. Jednym słowem było „na bogato”.

      Można było cyknąć sobie fotkę na policyjnym motorze lub z żołnierzem WOT-u. Dużym powodzeniem cieszył się stary Ursus 28 dumnie prezentujący się przy scenie. Jakby tego wszystkiego było mało wśród tłumu gości spacerował Kamil Dąbrowski, znany z Tik Toka „Sołtys Lubelszczyzny”. Przez cały czas dożynkowych gości zabawiali Artyści Uliczni z Krakowa. W ich wykonaniu podziwialiśmy sztukę iluzji, żonglerki, akrobacji na szczudłach a co odważniejsi

próbowali czy ogień parzy.

     Część artystyczna rozpoczęła się od występów zespołów ludowych. Na scenie zaprezentowały się zespoły: „Wohyniacy”, „Lawenda Folk”, „Radzyniacy”, „Przyjazne Nuty”, „Harmonijkowe Echo” oraz wieloletni przyjaciel Wohynia „Bravo Solo Mariano.”

     Tuż po godzinie 16.00 na dożynkowej scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Ulaniacy”,

którego kierownikiem jest pani Eulalia Mikołajuk – Prezes Stowarzyszenia „Ulańskie Forum Inicjatyw Społecznych”. Młodych artystów tanecznie i choreograficznie przygotowują Pani Renata Niewęgłowska oraz Pani Ewa Dyjak. Ulaniacy wystąpili w strojach regionu wielkopolski, rzeszowskich oraz radzyńskich. Grupa najmłodsza zaprezentowała się nam w układzie „Podwórko w Szamotułach”. Grupa starsza wykonywała tańce rzeszowskie i najstarsi tańce podlaskie. W finale na scenie mogliśmy zobaczyć aż 50 członków zespołu.

     O godzinie 17.00 scenę we władanie objął zespół Power Play grający już 20 lat muzykę disco polo. Przy ich porywającej muzyce publiczność bawiła się doskonale a piosenki „Zawsze coś (oj tam, oj tam)” oraz „Co ma być to będzie” śpiewali razem z zespołem wszyscy zebrani pod sceną.

      Następnie w klimat reggae z elementami rocka, popu i funki wprowadzili nas członkowie zespołu „Reggaeside”. Zespół 8 muzyków jest półfinalistą 11 edycji programu „Mam Talent”.

W ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory pełne pozytywnej energii oraz covery znanych przebojów.

     Im bliżej było godziny 20.00 tym pod sceną robiło się tłoczniej. Wszyscy czekali na występ gwiazdy wieczoru – Zespołu „Łzy”. Zespół istnieje na polskiej scenie muzycznej już 27 lat. Znany jest nie tylko z rockowego grania ale i z refleksyjnych utworów. W roku 2010 Anię Wyszkoni zastąpiła przy mikrofonie Sara Chmiel. Bardzo miłym, chwytającym za serce, akcentem koncertu  był wspólny występ z zespołem „Łzy”jednej z jego fanek. Brawom nie było końca. Po koncercie można było zdobyć autografy zespołu oraz kupić w sklepiku płyty, plakaty, koszulki i smycze.

     Około godziny 21.45 niesamowitych wrażeń dostarczył widzom pokaz w wykonaniu Teatru

Żywiołów „Versus”. To łączące w sobie ogień, światło, muzykę oraz profesjonalną pirotechnikę show pozostanie na długo w pamięci uczestników tegorocznego Święta Plonów.

     Uroczystości dożynkowe zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami prowadzona przez

DJ W-you.

     Organizatorzy dziękują wszystkim za wsparcie, zaangażowanie i trud pracy włożony w przygotowanie tej jakże pięknej uroczystości. 

Partnerzy

Szlaki turystyczne: atrakcje, rozrywka, trening
Nieodpłatna pomoc prawna
Radzyńska Kraina Serdeczności
Komunikaty Zarządzania Kryzysowego
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Epuap
Mapa

Kontakt

Logo gminy Wohyń

Gmina Wohyń

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Wohyń

Kontakt

Adres: Radzyńska 4, 21-310, Wohyń
Telefon: 83 353 00 03
E-mail: wohyn@gminawohyn.pl
NIP: 538-18-49-745
REGON: 000550953

Godziny pracy

Poniedziałek : 8:00 - 16:00
Wtorek : 7:30 - 15:30
Środa : 7:30 - 15:30
Czwartek : 7:30 - 15:30
Piątek : 7:30 - 15:30