Program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028 zapewnia pomoc zarówno dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji, jak i osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach.
Gmina Wohyń na realizację programu w 2024 r. otrzymała dofinansowanie w wysokości 133 000 zł, zabezpieczono wkład własny na poziomie 50 000 zł.
W 2023 r. pomocą w ramach programu objęto 219 osób, w formie posiłku w szkole – 73 osoby, w formie świadczeń pieniężnych 162 osoby.
Istotnym elementem Programu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym zjedzenia gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej. Takie rozwiązanie daje większą kontrolę nad jakością kupowanych produktów, z których przygotowywane są posiłki, oraz nad procesem ich przygotowywania.
Program jest elementem polityki społecznej gminy w zakresie:
– poprawy poziomu życia rodzin o niskich dochodach;
– poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży;
– kształtowania właściwych nawyków żywieniowych.
REALIZATORZY PROGRAMU
Program realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wohyniu jako samorządowa jednostka pomocy społecznej we współpracy z innymi samorządowymi jednostkami organizacyjnymi gminy oraz szkołami lub przedszkolami prowadzonymi przez inne samorządy gminne albo podmiotami prowadzącymi szkoły lub przedszkola niepubliczne do których uczęszczają dzieci i młodzież z terenu Gminy Wohyń. Koordynatorem programu jest Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wohyniu.
ZAKRES UDZIELANEJ POMOCY W RAMACH PROGRAMU
1.Moduł dla dzieci i młodzieży.
W ramach Programu gmina udziela wsparcia osobom spełniającym warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz spełniającym kryterium dochodowe w wysokości 200% kryterium, o którym mowa w art. 8 ww. ustawy:
1) dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej,
2) uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej
– w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku albo żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy uczeń albo dziecko nie spełnia wymagań, o których mowa powyżej, a wyraża chęć zjedzenia posiłku, odpowiednio dyrektor szkoły lub przedszkola informuje ośrodek pomocy społecznej o potrzebie udzielenia pomocy w formie posiłku.
2. Moduł dla dorosłych.
W ramach Programu gminy udzielają wsparcia w postaci posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych osobom spełniającym warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz spełniającym kryterium dochodowe w wysokości 200 % kryterium, o którym mowa w art. 8 ww. ustawy, osobom i rodzinom znajdującym się
w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.