Gmina Wohyń

Nagłówek

Odsłonięcie tablicy z legendą o Wohyniu
30 września 2020

W piątek, 25 września 2020 r. młodzież uczestnicząca w projekcie programu Równać Szanse „Król jedzie, czyli historia o tym, jak Wohyń przygotowywał się do wizyty króla” zorganizowała uroczyste odsłonięcie tablicy w centrum Wohynia. Zamieszczona jest na niej legenda o Wohyniu oraz kilka słów z historii miejscowości z okresu Unii Lubelskiej. Na uroczystość odsłonięcia tablicy przybył Wójt Gminy Wohyń pan Tomasz Jurkiewicz, pani Sekretarz Agnieszka Buch, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Wohyń ECHO pan Grzegorz Kułak, pani Dyrektor Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu Anna Kowalczyk, Kierownik Zespołu Administracji Szkół pan Robert Rosiński oraz uczestnicy Konkursu na Legendę o Wohyniu wraz z rodzicami i z przyjaciółmi. Młodzieży towarzyszyli  koordynatorzy projektu pani Barbara Banaszczyk i pani Agnieszka Juszczyńska oraz uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Wohyniu.  Jak podkreślała młodzież, prowadząca uroczystość,  bardzo  zależało im na tym, aby Wohyń miał swoją legendę związaną z wizytą króla Zygmunta Augusta w Wohyniu w grudniu 1568 r.   Regulamin Konkursu na Legendę o Wohyniu opracowany przez młodzież trafił do wszystkich szkół naszej gminy. Na konkurs wpłynęło 8 prac. Komisja wydała werdykt, na podstawie którego młodzież zakupiła nagrody dla uczestników. Podczas uroczystości pan wójt Tomasz Jurkiewicz wspólnie z młodzieżą wręczył wszystkim autorom legend pamiątkowe dyplomy i nagrody. Pierwsze miejsce zajęła Alicja Zielińska, drugie Maksymilian Kardas, trzecie Eryk Mierzwiński. Wyróżnienie otrzymała Gabriela Dymnicka.  Upominki za udział otrzymali Weronika Grzywaczewska,  Monika Muszyńska, Gabriel Belniak i  Adam Fryszko. Zwycięska legenda, w skróconej formie, została zamieszczona na tablicy. Młodzież podziękowała komisji konkursowej, w której pracowali: pan wójt Tomasz Jurkiewicz, pani sekretarz Agnieszka Buch, pani dyrektor Anna Kowalczyk, kierownik ZAS pan Robert Rosiński,  polonistka szkoły w Wohyniu pani Barbara Pawelec oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Wohyń ECHO pan Grzegorz Kułak. Po rozdaniu nagród nastąpiło odsłonięcie tablicy z legendą. Przecięcia wstęgi dokonali: Wójt Gminy Wohyń Tomasz Jurkiewicz, uczestniczka projektu Anna Polak, autor jednej z legend Maksymilian Kardas oraz Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Wohyń ECHO Grzegorz Kułak. Przepiękna, jesienna pogoda sprzyjała wsłuchiwaniu się w najpiękniejsze legendy.  Legendę zamieszczoną na tablicy  odczytała pani Sekretarz Agnieszka Buch. Z historią Wohynia zapoznał zebranych pan Robert Rosiński. Nagrodzone legendy odczytali, wprowadzając słuchaczy w szesnastowieczny klimat, pani dyrektor Anna Kowalczyk, pan wójt Tomasz Jurkiewicz, pan Grzegorz Kułak i pani Barbara Pawelec. Na zakończenie wszyscy zebrani otrzymali od uczestników projektu pamiątkowe notesiki  oraz magnesy z Wohyniem.

Organizatorem konkursu była młodzież z programu Równać Szanse realizująca projekt „Król jedzie, czyli historia o tym, jak Wohyń przygotowywał się do wizyty króla.” Projekt rozpoczął się  1 września 2019 roku i zakończy się w listopadzie bieżącego roku.  Młodzież angażuje się w następujące działania: zakupiła auto, Poloneza Caro Plus, które jest w trakcie przerabiania na kabriolet o nazwie „Fura dla króla”, zorganizowała dwie wycieczki, na których poznawała historię naszego regionu związaną z Unią Lubelską.  Projektowicze uczestniczyli w licznych warsztatach: korzystali z porad stylistki, nauczyli się szyć, ozdabiać torty, robić notatki wizualne, założyli kapelę, na której uczą się grać utwory z okresu renesansu. Uczestniczyli w warsztatach teatralnych, podczas których poznawali podstawy gry aktorskiej,  nagrali słuchowisko Król jedzie…, brali udział w warsztatach jazdy konnej na stadninie, w sesji zdjęciowej. Podczas wycieczki do Lublina strzelali na strzelnicy oraz obejrzeli spektakl w Teatrze Osterwy. Co miesiąc młodzież spotyka się w GCK na zajęciach integracyjnych, mile spędza czas, podejmuje różne wyzwania, dzieli się wrażeniami z działań i świętuje małe sukcesy .

Projekt,  w którym uczestniczy młodzież z Gminy Wohyń, jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Równać Szanse realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Nagrody, materiały reklamowe i tablica powstała przy wsparciu finansowym Gminy Wohyń.

Koordynacja konkursu: Aneta Kościańczuk, Kamil Maliszewski, Magdalena Pirogowicz, Anna Polak, Julia Tokarska, Magdalena Kiszka.

Uroczystość poprowadzili i relację zebrali: Bartosz Łaski, Kamil Maliszewski, Aleksandra Parać, Anna Polak, Joanna Tokarska

„ I ja tam byłem, miód i wino piłem, a com widział przedstawiłem…”

Partnerzy

Szlaki turystyczne: atrakcje, rozrywka, trening
Nieodpłatna pomoc prawna
Radzyńska Kraina Serdeczności
Komunikaty Zarządzania Kryzysowego
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Epuap
Mapa

Kontakt

Logo gminy Wohyń

Gmina Wohyń

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Wohyń

Kontakt

Adres: Radzyńska 4, 21-310, Wohyń
Telefon: 83 353 00 03
E-mail: wohyn@gminawohyn.pl
NIP: 538-18-49-745
REGON: 000550953

Godziny pracy

Poniedziałek : 8:00 - 16:00
Wtorek : 7:30 - 15:30
Środa : 7:30 - 15:30
Czwartek : 7:30 - 15:30
Piątek : 7:30 - 15:30