Podsumowanie Konkursu Plastycznego „PSZCZOŁA TO SKARB”
Grupa dzieci pszczoły
23 czerwca 2021

W sobotnie popołudnie (19 czerwca) na placu Gminnego Centrum Kultury w Wohyniu odbyło się wyjątkowe wydarzenie: rozstrzygnięcie i podsumowanie XXII Powiatowego Konkursu Plastycznego „PSZCZOŁA TO SKARB”. Konkurs został zorganizowany przezGminne Koło Pszczelarzy w Wohyniu, Starostę Radzyńskiego, Wójta Gminy Wohyń, Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Unitów Podlaskich w Wohyniu oraz Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Wohyniu. Skierowany był do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych powiatu radzyńskiego.

Konkurs na stałe wpisał się już w kalendarz imprez naszej gminy. Z biegiem lat ranga imprezy rosła i zwiększała się grupa odbiorców. Niestety, ze względu na panującą w kraju pandemię koronawirusa,
w ubiegłym roku konkurs został odwołany. Roczna przerwa oraz pandemia spowodowały, że liczba uczestników była znacznie mniejsza niż zazwyczaj. Wpłynęło tylko 78 prac plastycznych, co stanowi ułamek ilości z lat poprzednich. Jury oceniało 73 prace, gdyż 5 nie spełniało wymogów regulaminu.

Wyniki Konkursu przedstawiła przewodnicząca Jury p. Anna Tchorzewska, a wyglądają one tak:

I. Kategoria „Przedszkolak”:

I miejsce – Klaudia Filipiuk – Zespół Wychowania Przedszkolnego w Bezwoli,

II miejsce – Franciszek Kaźmieruk – Zespół Wychowania Przedszkolnego w Lisiowólce

III miejsce – Jakub Hojda – kl. „0” Zespół Szkół im. Seweryna Czetwertyńskiego

w Suchowoli

Błażej Synderkiewicz – Zespół Wychowania Przedszkolnego w Lisiowólce,

Wiktoria Rodak – Zespół Oświatowy im. ks. Lucjana Niedzielaka w Polskowoli,

Agata Osak – Oddział Przedszkolny, Szkoła Podstawowa w Turowie,

Cezary Wiśniewski – Zespół Oświatowy im. ks. Lucjana Niedzielaka w Polskowoli,

II. Kategoria „Junior”:

I miejsce – Kacper Samociuk – kl. II – Szkoła Podstawowa w Lisiowólce,

II miejsce – Gabriela Świć – kl. III – Szkoła Podstawowa w Lisiowólce,

III miejsce – Wiktoria Rybicka – kl. I – Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu

Bartosz Fijałkowski – kl. II – Szkoła Podstawowa w Turowie,

Nela Borysiuk – kl. II – Szkoła Podstawowa w Turowie,

Jakub Lipiec – kl. I b. – Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu

III. Kategoria „Młodzik:”

I miejsce – Katarzyna Grzywaczewska – kl. IV a – Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu,

II miejsce – Jakub Mazurek – kl. IV – Szkoła Podstawowa w Lisiowólce,

III miejsce – Mateusz Norwa – kl. IV – Szkoła Podstawowa w Bezwoli

Gabriela Trochimiak – kl. V – Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu

Jakub Grzesiak – kl. IV a – Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu

IV. Kategoria „Senior”:

I miejsce – Miłosz Trościańczyk – kl. VII – Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu

II miejsce – Aleksandra Korolczuk kl. VII a – Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu

III miejsce – Emilia Mróz – kl. VII – Szkoła Podstawowa w Turowie

Mateusz Świć – kl. VII – Szkoła Podstawowa w Lisiowólce

Prezes Gminnego Związku Pszczelarzy w Wohyniu przyznał specjalne nagrody 5 uczniom

z Polskowoli. Są to: Ala Jóźwiak, Magda Bystrzycka, Maja Paskudzka, Piotrek Kopciewicz i Witek Miękus – wszyscy z kategorii wiekowej „Przedszkolak”.

Autorzy najlepszych prac wybranych przez komisję zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Nagrody i dyplomy dla laureatów i wyróżnionych uczniów ufundowane przez Powiat Radzyński wręczył
p. Szczepan Niebrzegowski – Starosta Radzyński wraz z p. Tomaszem Jurkiewiczem – Wójtem Gminy Wohyń

oraz p. Piotrem Różyńskim – Prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. Organizatorzy podziękowali także nauczycielom i opiekunom za przygotowanie dzieci do konkursu.

Nagrodę specjalną za propagowanie pszczelarstwa wśród dzieci i młodzieży powiatu radzyńskiego otrzymał honorowy Prezes Gminnego Koła Pszczelarzy w Wohyniu p. Kazimierz Brudkowski. Pan Kazimierz przez 21 lat organizował i prowadził kolejne edycje konkursu plastycznego „Pszczoła to skarb”.

Spotkanie umiliły dwa występy artystyczne. W pierwszym zaprezentowały się Przedszkolaki z Wohynia, w krótkim programie artystycznym przygotowanym przez p. Katarzynę Trościańczyk.

Drugi występ uświetnił Zespół Śpiewaczy „Wohyniacy”.

Na imprezie ściśle związanej z pszczołami nie mogło zabraknąć wytworów ich pracy. Na stoisku Gminnego Koła Pszczelarzy dostępne były miody o różnych smakach i kolorach, a także można było otrzymać torebeczkę z nasionami „Kwietna łąka”.

Wspólne spotkanie zakończyło się poczęstunkiem.