Szkoła z Wohynia na uroczystościach patronalnych w Drelowie
24 stycznia 2020

17 stycznia 2020r. , w dniu 146 rocznicy Męczeństwa Unitów Drelowskich, miały miejsce uroczystości patronalne Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie. W składzie delegacji, która udała się do Drelowa byli Sekretarz Gminy Wohyń p. Agnieszka Buch, proboszcz parafii św. Anny ks. Henryk Kalitka, Dyrektor Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu p. Anna Kowalczyk, nauczyciele p. Iwona Babicz-Kalinowska i p. Agnieszka Juszczyńska. Rangę uroczystości podnosiła obecność Pocztu Sztandarowego w składzie – Kacper Jakimiec, Julia Łobejko, Anna Gadamska oraz Marek Grzywaczewski, Wiktoria Mikołajczyk i Anna Biernacka. Uczniowie ze szkoły w Drelowie i w Wohyniu złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową poświęconą unitom z Drelowa, którzy oddali życie w obronie wiary i świątyni. Uroczystości rozpoczęła Msza św., którą celebrował biskup siedlecki Kazimierz Gurda. W następnej części obchodów zaproszeni goście obejrzeli w GCK sztukę pt. „W imię Boże” w wykonaniu uczniów i absolwentów drelowskiej szkoły. Spektakl ukazywał historię unickiego skazańca Ignacego Daniluka. Autorką scenariusza jest p. Katarzyna Polewska.

Udział szkół z Wohynia, Olszanki, Drelowa, które od 2013r. należą do Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Unitów Podlaskich, w święcie patronalnym to hołd złożony przodkom i żywa lekcja historii. Dbamy, aby powierzone nam w spadku przez  unitów wartości – odwaga, niezachwiana wiara, miłość do ojczyzny, solidarność, wierność ideałom były ciągle żywe i pielęgnowane w naszych społecznościach.

Agnieszka Juszczyńska