Gmina Wohyń

Nagłówek

VII edycja Powiatowego Konkursu „Czy znasz nasze lasy?”
VII edycja Powiatowego Konkursu „Czy znasz nasze lasy?”
15 listopada 2022

W dniu 3 listopada 2022 r. w Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu miała miejsce VII edycja Powiatowego Konkursu „Czy znasz nasze lasy?”. Konkurs jest organizowany przez:
Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu, Gminę Wohyń, Miasto Radzyń Podlaski, PTTK oddział w Radzyniu Podlaskim, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, ProAgroNatura Doradztwo Rolnicze oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Wohyń ECHO. Impreza jest wpisana na kuratoryjną listę konkursów i olimpiad, sukces w których jest liczony przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz ubieganiu się o Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego. W konkursie wzięło 60 uczniów, którzy rywalizowali w trzech konkurencjach wiekowych: „Skrzat”-klasy I-III; „Młodzik” – klasy IV-VI oraz „Junior” – klasy VII-VIII. Oprócz testu wiedzy o lasach, sprawdzającego teorię, uczestnicy rozpoznawali okazy zielnikowe roślin leśnych i odgłosy ptaków. Zmagali się również w konkurencji zręcznościowej. Oczekując na wyniki, uczniowie wzięli udział w wykładzie ilustrowanym pokazem multimedialnym, poprowadzonym przez pana Krzysztofa Kowalczyka p.t.: „Niesamowity świat gadów i płazów”. Skorzystali również z regenerującego poczęstunku w postaci soku i drożdżówki. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i zestaw gadżetów. Nauczycielom wręczono podziękowania i drobne pamiątki. Nagrody laureatom konkursu (wydania albumowe książek, smartwatche, głośniki, słuchawki, powerbanki, gry towarzyskie, akcesoria turystyczne) wręczali: nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski pan Leszek Gajuś, wójt Gminy Wohyń pan Tomasz Jurkiewicz i pan Piotr Tarnowski reprezentujący Miasto Radzy ń Podlaski, a podziękowania nauczycielom – dyrektor Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu pani Anna Teresa Kowalczyk. Rozdanie nagród poprzedzone zostało krótkim pokazem umiejętności cyrkowych uczniów uczestniczących w projekcie „Igrce 2022” pod opieką pani Magdaleny Gmur i Kamili Rybickiej. Z dumą prezentujemy osiągnięcia uczniów naszej szkoły.
Do konkursu przystąpiły następujące szkoły:
W kategorii SKRZAT

 1. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Komarówce Podlaskiej
 2. Szkoła Podstawowa w Ostrówkach
 3. Szkoła Podstawowa w Zespole szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu
  W kategorii MŁODZIK
 4. Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Białce
 5. Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Czemiernikach
 6. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Komarówce Podlaskiej
 7. Szkoła Podstawowa w Lisiowólce
 8. Szkoła Podstawowa w Ostrówkach
 9. Szkoła Podstawowa w Zespole szkół im. Seweryna Czetwertyńskiego w Suchowoli
 10. Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu
 11. Szkoła Podstawowa w Żakowoli Poprzecznej
  W kategorii JUNIOR
 12. Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Białce
 13. Szkoła Podstawowa w Brzostówcu
 14. Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Czemiernikach
 15. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Komarówce Podlaskiej
 16. Szkoła Podstawowa w Lisiowólce
 17. Szkoła Podstawowa w Ostrówkach
 18. Szkoła Podstawowa w Zespole szkół im. Seweryna Czetwertyńskiego w Suchowoli
 19. Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu. Szkoła
 20. Podstawowa w Żakowoli Poprzecznej

Pytania konkursowe przygotowali: z części teoretycznej, sprawdzającej wiedzę o lesie oraz odgłosy ptaków, pani Katarzyna Mirosław – specjalista ds. edukacji leśnej ( Nadleśnictwo Radzyń Podlaski), a z części dotyczącej racjonalnej gospodarki odpadami pan Piotr Tarnowski (Miasto Radzyń Podlaski);
Dyscyplinę zręcznościową „leśne kręgle” przygotował i poprowadził prezes oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim pan Bogdan Fijałek. Nad rozpoznawaniem roślin czuwał pan Tomasz Mirosław, pan Jakub Mitura (Nadleśnictwo Radzyń Podlaski) i pani Sylwia Zgorzałek (Towarzystwo przyrodnicze Bocian). Zbiory zielnikowe na potrzeby konkursu przygotowała i użyczyła pani Agata Sokół.

Nad przebiegiem konkursu czuwali: pan Piotr Tarnowski, pan Jakub Mitura, pan Tomasz Mirosław,
Pani Katarzyna Daniłkiewicz-Niewęgłowska i pani Sylwia Zgorzałek.
Prace sprawdzała komisja w składzie: Marek Maksymiuk, Piotr Tarnowski, Jakub Mitura, Elżbieta Toczyńska-Wilczuk (Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Wohyń ECHO), Katarzyna Daniłkiewicz- Niewęgłowka i Sylwia Zgorzałek. Wszystkie działania koordynowała Barbara Banaszczyk-wicedyrektor Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu

Tak o konkursie pisali uczestnicy:
„Najbardziej podobała mi się prezentacja o wężach”
„Podobają mi się nagrody”
„Super test i rozpoznawanie roślin”
„podobał mi się test ekologiczny”
„Pierwsza ławka za blisko nagród, nie da się skupić”
Podobało mi się rzucanie piłką i zgadywanie liści”
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych za rok na VIII edycję Konkursu „Czy znasz nasze lasy?”

Partnerzy

Szlaki turystyczne: atrakcje, rozrywka, trening
Nieodpłatna pomoc prawna
Radzyńska Kraina Serdeczności
Komunikaty Zarządzania Kryzysowego
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Epuap
Mapa

Kontakt

Logo gminy Wohyń

Gmina Wohyń

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Wohyń

Kontakt

Adres: Radzyńska 4, 21-310, Wohyń
Telefon: 83 353 00 03
E-mail: wohyn@gminawohyn.pl
NIP: 538-18-49-745
REGON: 000550953

Godziny pracy

Poniedziałek : 8:00 - 16:00
Wtorek : 7:30 - 15:30
Środa : 7:30 - 15:30
Czwartek : 7:30 - 15:30
Piątek : 7:30 - 15:30